Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami

18.10.2023 r. klasy I – III uczestniczyły w spotkaniu zorganizowanym przez pracowników Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dębicy, którzy przeprowadzili działania informacyjno - edukacyjne dotyczące profilaktyki chorób odkleszczowych.

Uczniowie zdobyli wiedzę na temat tego typu chorób  – najbardziej popularnej boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Prowadzący spotkanie zwrócili uwagę na niepokojące objawy rozwijającej się choroby, które mogą wystąpić w wyniku ukąszenia przez kleszcze oraz na powikłania groźne dla zdrowia i życia człowieka. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić po ukąszeniu kleszcza, jakie są najbardziej popularne środowiska bytowania kleszczy oraz w jaki sposób można uchronić się przed ukąszeniem. Panie zwróciły uwagę na unikanie spacerów porośniętymi brzegami rzek, w wysokich trawach, po leśnych mokradłach, a także na odpowiedni ubiór (najlepiej w jasnych kolorach), stosowanie środków odstraszających kleszcze oraz na konieczność dokładnego obejrzenia ciała po spacerze w lesie, parku lub innych miejscach bytowania kleszczy. Podsumowaniem zajęć było wykonanie tematycznych kolorowanek wraz z ich omówieniem.

Poniżej fotorelacja z przeprowadzonych zajęć.