Podsumowanie Szkolnego Projektu Obchodów 250. Rocznicy Powołania KEN

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”

(Jan Zamoyski)

16 października w naszej szkole odbyło się podsumowanie przedsięwzięć związanych z 250. rocznicą utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Na początku spotkania Opiekun Samorządu Szkolnego, podczas prelekcji, przypomniał że  historia Dnia Edukacji Narodowej sięga kilkuset lat wstecz, kiedy założona została Komisja Edukacji Narodowej, której pełna nazwa brzmiała Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca. Miało to miejsce 14 października 1773 roku. Był to pierwszy nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, organ oświatowy, który miał charakter znanego współcześnie ministerstwa oświaty. Nauczyciel, podczas swojego wystąpienia, podkreślał, że powstanie Komisji Edukacji Narodowej było wydarzeniem przełomowym, które rozpoczęło serię bardzo ważnych reform wszystkich szczebli ówczesnych szkół, gdyż w czasie aktywności dokonała znaczących zmian w systemie szkolnictwa i przyczyniła się do rozwoju polskiej edukacji. Inicjatorem jej powstania był król Stanisław August Poniatowski.  Na zakończenie uczestnicy podziwiali prace konkursowe - prace plastyczne i prezentacje. W ramach przedsięwzięcia Samorząd Uczniowski przygotował gazetki tematyczne związane z jubileuszem, które zostały wyeksponowanie  dla uczniów, rodziców i pracowników na korytarzach szkolnych.