Pamiętamy o pionierach dębickiej edukacji - zwiedzanie wystawy "Sławni dębiccy ludzie nauki i kultury" w Szkolnym Muzeum I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy.

W dniu 30 października udaliśmy się na wycieczkę regionalną do I Liceum Ogólnokształcącego  w Dębicy im. Króla Władysława Jagiełły w ramach akcji #Szkoła Pamięta 2023

Na uczniów naszej szkoły czekała pani mgr inż. Maria Trojanowska – nauczyciel biblioteki, opiekun szkolnego muzeum. Z zapartym tchem słuchaliśmy opowieści o najstarszej szkole średniej w Dębicy, jej nauczycielach i uczniach, którzy zapisali się  na kartach historii placówki oświatowej. Uczniowie mogli usiąść w ławkach, które pamiętają początki szkoły, zobaczyć eksponaty związane z prowadzonymi zajęciami, min. liczydło matematyczne, mikroskopy, instrumenty i sprzęt muzyczny, mundurki uczniów, bogaty księgozbiór, świadectwa wybranych uczniów oraz poczet dyrektorów szkoły. Podczas prelekcji nauczycielka biblioteki podkreślała wkład wybitnych profesorów placówki i sławnych uczniów w rozwój nauki i kultury nie tyko na ziemi dębickiej, ale na całym świecie. Usłyszeliśmy opowieść o Krzysztofie Pendereckim, który był uczniem szkoły w latach 1951-1956. Pani Maria pokazała nam eksponaty związane z   wybitnym polskim kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem muzycznym (min. zdjęcia kolegów z klasy, świadectwo szkolne). W trakcie spotkania usłyszeliśmy także informacje dotyczące profesora  Józefa Wyrobka, który w roku szkolnym 1903/1904 rozpoczął pracę w tutejszej placówce. Był to człowiek nie tylko olbrzymiej wiedzy, ale także utalentowany w dziedzinie muzyki. Wielki społecznik, patriota, działacz oświatowy i filantropijny. Dębiczanie zapamiętali go jako założyciela i pierwszego prezesa Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Uczył w szkole historii, geografii, języka niemieckiego, kaligrafii  i gimnastyki. Był wielkim przyjacielem i autorytetem młodzieży. Wizyta w szkolnym muzeum, prelekcja pani Marii Trojanowskiej na długo pozostaną w naszej pamięci… . Była to żywa lekcja historii regionalnej.

Wycieczka regionalna była częścią realizowanej w naszej szkole ogólnopolskiej akcji #Szkoła pamięta 2023 pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.

A oto fotorelacja z wycieczki: