Szkoła Podstawowa nr 4 w Dębicy

Im winniśmy pamięć...

Nie ma mowy, żebym mógł po prostu wymazać te wspomnienia. To byłoby to samo, co wymazanie własnego ja.

Haruki Murakami

Ważne jest, w okresie poprzedzającym Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny,  by zatrzymać się na chwilę refleksji i uświadomić sobie potrzebę kultywowania wyjątkowej cnoty - miłości do Ojczyzny Małej i Dużej.
Historia naszej Ojczyzny zapisana jest walką, bólem i poświęceniem dla ratowania najcenniejszych wartości: kultury, języka polskiego, obyczajów, religii. Listopad corocznie rozpoczynamy chwilą zadumy nad przemijaniem. To szczególny czas pamięci o naszych bliskich zmarłych oraz wszystkich tych, którzy spoczywają na dębickich cmentarzach.
27 października w trakcie zajęć edukacyjnych z  etyki udaliśmy się na Cmentarz Wojskowy i Stary Cmentarz przy ulicy Cmentarnej. Wspominaliśmy tych, którzy poprzez swoje dzieło zapisali się w historii naszego miasta. Przy grobach: Władysława Strumskiego, Walerii Szalay-Groele, Jerzego Żuławskiego, Józefa Wyrobka i Rodziny Raczyńskich zadawaliśmy pytania i prowadziliśmy rozważania etyczne na temat przemijania.  Doświadczenie żałoby to nie tylko smutek i rozpacz po stracie bliskiej osoby, ale też trwanie w miłości, wdzięczności i wewnętrznej więzi z nią.  W skupieniu i zadumie zastanawialiśmy się: kim byli ci, przy których grobach się zatrzymaliśmy, jaką mieli historię życiową i jakie ślady zostawili  po sobie?  Każdy człowiek ma wpływ na swoje otoczenie i zostawia coś po sobie, nieważne jaką rolę społeczną pełnił albo jakie sukcesy odniósł w kategoriach finansów, życia zawodowego lub sławy.

Zajęcia edukacyjne z etyki były częścią realizowanej w naszej szkole ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta 2023 pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.