Uczciliśmy Narodowe Święto Niepodleglości

„Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną.

Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci.

Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi.

Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.”

– Jan Paweł II

Narodowe Święto Niepodległości jest szczególnym i ważnym dniem dla każdego Polaka. Przypominamy wtedy wydarzenia z kart naszej historii, które doprowadziły do odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Pamiętamy o wszystkich tych, którzy zginęli w walce o niepodległą Polskę. Wielkie dzieło „Ojców Niepodległości” uświadamia nam, jak ważne są słowa: wolność, niepodległość, Ojczyzna.

Uczniowie naszej szkoły uczcili to Święto już z rana w piątek, spotykając się na okolicznościowej uroczystej akademii, a potem o godzinie 11.11 dołączyli na sali gimnastycznej do akcji „Szkoła do hymnu”.

Natomiast w sobotę 11 listopada 2023 roku wraz z opiekunami uczestniczyli w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Na Placu Gryfitów, przed figurą Matki Bożej Niepokalanej, modliliśmy się wspólnie ze społecznością naszego miasta   o pomyślność naszej Ojczyzny. Z dumą przypinaliśmy biało-czerwone kotyliony. Wszyscy ze wzruszeniem słuchaliśmy przygotowanych patriotycznych melodii. Z kolei przed uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny przyglądaliśmy się, jak przedstawiciele różnych instytucji składają kwiaty przed pomnikiem, który ufundowali dębiczanie, dziękując za odzyskanie niepodległości.

Dalszą część uroczystości miejskich przeżywaliśmy na Rynku, gdzie odśpiewaliśmy hymn państwowy i wysłuchaliśmy apelu pamięci. Salwa honorowa i składanie kwiatów, które były hołdem dla naszych przodków walczących o wolną, niepodległą Polskę, na długo pozostaną w naszej pamięci.