Lekcja w kinie

14 listopada 2023 r. uczniowie klas I – III uczestniczyli w kolejnym seansie filmowym w ramach projektu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. Tym razem obejrzeli film szwedzkiej produkcji pod tytułem „Sonia”. Opowiada on o przygodach siedmioletniej dziewczynki.

W klasie tytułowej bohaterki pojawia się nowa koleżanka – Celestyna. Dziewczynka ubiera się, wygląda i zachowuje zupełnie inaczej niż pozostałe dzieci. Sonia jest nią zafascynowana i niezwykle szczęśliwa, gdy Celestyna zaprasza ją do swojego domu na noc. Pierwsza w życiu noc poza domem okazuje się niezwykłą przygodą. Dom Celestyny wygląda i pachnie inaczej niż mieszkanie dziewczynki. W nocy natomiast dzieją się w nim rzeczy niezwykłe. Przenosimy się razem z Sonią w nowy, nieznany świat.

„Sonia” to przepiękna opowieść o dziecięcej wyobraźni, odwadze i przyjaźni. Film zabiera w podróż do krainy fantazji i pozwala spojrzeć na rzeczy zwykłe zupełnie inaczej. To historia o świecie, w którym zwierzęta na obrazach żyją, a przytulanki stają się przyjaciółmi.

Podczas prelekcji przed seansem, uczniowie dowiedzieli się, co to jest scenografia i czego się dzięki niej dowiadujemy, czym jest wyobraźnia i jaką rolę pełni w życiu człowieka, co to jest rekwizyt, scena, wrażenie, kim jest scenograf, jaką funkcję pełni dekoracja, kostiumy i charakteryzacja.

Po zakończeniu seansu uczniowie pełni wrażeń wrócili do szkoły na zajęcia lekcyjne.