„Mała książka – wielki człowiek”

W naszej szkole zrealizowano trzeci etap ogólnopolskiej kampanii społecznej Mała książka – wielki człowiek, który tradycyjnie wpisał się w uroczystość pasowania na czytelnika.

Instytut Książki po raz szósty zaprosił wszystkich pierwszoklasistów w Polsce do przeżycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury - tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Tegoroczna kampania przebiega pod hasłem: Zależy Ci na rozwoju swojego dziecka? Podaruj mu miłość do książek i polega na przekazaniu uczniom klas pierwszych przygotowanych specjalnie dla nich wyprawek czytelniczych. W tym roku każdy uczeń rozpoczynający edukację i stawiający swoje pierwsze kroki w nauce czytania otrzymał lekturę Wnuczka antykwariusza autorstwa znanej i niezwykle cenionej pisarki Justyny Bednarek z pięknymi ilustracjami Emilii Dziubak.
Autorka tej książki to popularna pisarka dziecięca, znana z bestsellerowego cyklu „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Bohaterką nowej książki jest Gabrysia, która podczas wizyty w antykwariacie swojego dziadka odkrywa wiele niecodziennych przedmiotów, przechowujących pamięć o minionych czasach. Inspiracją dla pisarki były własne opowieści rodzinne oraz opowieści przyjaciół i znajomych. Resort kultury przekazał, że opowiadanie zabiera najmłodszych czytelników w podróż do przeszłości i pokazuje, jak ważne jest odkrywanie rodzinnych korzeni.
Natomiast dla rodziców pierwszoklasistów przygotowano broszurkę pt. Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem! - poradnik mówiący o korzyściach wynikających ze wspólnego rodzinnego czytania, zawierający także zbiór rekomendacji wartościowych książek dla uczniów klas pierwszych.
Projekt „Mała książka - wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a poniżej możecie zobaczyć najnowszy spot promujący akcję oraz fotorelację z przebiegu wydarzenia w naszej placówce.