Zachować pamięć…

Uczniowie „Czwórki” realizowali ogólnopolskie programy edukacyjne o tematyce historycznej: „BohaterON – włącz historię!” oraz „Bombka z Memmingen”.

„Wielkość Ojczyzny tkwi w jej bohaterach”.

Józef Piłsudski

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli po raz kolejny w realizacji projektu BohaterON w Twojej Szkole. Jest to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. Do realizacji projektu zostali zaproszeni uczniowie i ich Rodzice z klas IV-VIII. Koordynatorem podejmowanych działań była nauczycielka historii - pani Jolanta Kocaj. Podczas realizacji przedsięwzięcia uczniowie uczestniczyli w zajęciach o tematyce patriotycznej, które uświadomiły im ogromną rolę i poświęcenie uczestników Powstania Warszawskiego. Podsumowaniem i zakończeniem projektu były wirtualne listy i kartki, które trafiły do Powstańców. Uczniowie i ich Rodzice dziękowali Bohaterom za odwagę i wielkie poświęcenie w walce o wolność Polski oraz życzyli zdrowia i długich lat życia w wolnej, demokratycznej Polsce.
Uczniowie klas V –VIII naszej szkoły wzięli także udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym zorganizowanym przez twórców kampanii BohaterON, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiego Radia Olsztyn pt.: „Bombka z Memmingen”. Na lekcjach historii uczestnicy projektu wysłuchali słuchowiska opartego na prawdziwych wydarzeniach z życia Aureliusza Zenona Dembińskiego ps. „Zagłoba”, który był uczestnikiem Powstania Warszawskiego oraz wykonali zadania przygotowane przez autorów projektu. Słuchowisko „Bombka z Memmingen” opowiada o pragnieniu wolności i tęsknocie za Ojczyzną. Akcja rozgrywa się 24 grudnia 1944 r., gdy 16-letni Aureliusz znajduje się w obozie jenieckim Stalag VII B Memmingen, do którego trafił po upadku powstania. Jest z dala od rodziny i ukochanej Ojczyzny, o którą dzielnie walczył. I chociaż z czasem ułożył sobie życie poza Ojczyzną, nigdy o niej nie zapomniał.
Nasi Uczniowie, ze wspomnień uczestnika wydarzeń, dowiedzieli się, jak wyglądało powstanie warszawskie i święta w obozie po jego upadku. Uczestnicy projektu poznali staropolskie zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Zwieńczeniem przedsięwzięcia było wykonanie kopii bombki Aureliusza Zenona Dembińskiego. Niektóre z wykonanych bombek zawisły na świątecznych choinkach, aby pamiętać o czynach Naszych bohaterów.

Za wkład w organizację i przebieg zrealizowanych przedsięwzięć historycznych w naszej szkole z całego serca dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz ich Rodzicom.