21 MARCA – DZIEŃ BEZ PLECAKA

Czy to możliwe przyjść do szkoły bez tradycyjnego plecaka? Okazuje się, że tak. Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy, która miała dostarczyć całej społeczności szkolnej wiele radości i odrobinę szaleństwa.

Dzień bez plecaka „no backpack day” to święto, które wymyśliła Amerykanka Mongai Fankam (aktywistka i założycielka fundacji) po to, aby zwiększać świadomość o trudnych warunkach bytowych oraz problemach z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Sama jako dziecko jeździła z matką do Kamerunu, gdzie widziała z jak wielkimi trudnościami borykają się tamtejsi uczniowie. Wielu z nich chodzi do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, gdyż nie stać ich na zakup plecaka. Fankam na początku podjęła działania we własnej szkole, gdzie zainteresowała tematem całą społeczność szkolną. Od 2012 roku do akcji Dzień bez plecaka dołączają kolejne szkoły, a dzięki zbieranym datkom do państw Afryki wysyłane są w pełni wyposażone plecaki dla dzieci. W naszym kraju ten dzień  traktowany jest raczej jako zabawa, forma integracji i oderwania się choć na chwilę od szkolnej rutyny.
Również w tym roku ciekawych pomysłów jak spakować podręczniki i zeszyty do szkoły nie brakowało. Zamiast tradycyjnych tornistrów i plecaków pojawiły się koszyki, walizki na kółkach, torby podróżne, eleganckie torebki, pokrowce na gitarę i sprzęt wędkarski, pudełka, transportery dla zwierząt, poszewki na poduszkę, skrzynki narzędziowe, chlebak, kask, wiadra, garnek, kartony, skrzyneczki, a nawet szafki i wózek sklepowy. Kreatywność naszych uczniów nie znała granic, choć czasem utrudniała poruszanie się po szkolnych korytarzach. Jednak wszyscy dali radę i cel podjętej inicjatywy, czyli uśmiech na twarzy –  został w pełni osiągnięty! W dodatku pracownicy szkoły byli miło zaskoczeni uczniowskimi innowacjami i z pewnością wszystkim poprawiło to humor. W tym dniu wszyscy doskonale się bawili, co można zobaczyć w naszej galerii zdjęć.