Kochali Ojczyznę więcej niż własne serce…

„Z pokorą teraz padam na kolana, abym wstał silnym Boga robotnikiem.
Gdy wstanę - mój głos będzie głosem Pana, mój krzyk - Ojczyzny całej będzie krzykiem”.
Juliusz Słowacki

Miesiąc maj jest czasem ważnych wydarzeń  związanych z pamięcią o Polakach, którzy wyjątkowo mocno zapisali się  na kartach historii polskiego państwa i Kościoła. Należą do nich św. Jan Paweł II i Prymas Tysiąclecia: bł. Stefan Wyszyński. 13 maja 1981 roku, podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie, Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Alego Ağcę. W tym samym roku, 28 maja, w Warszawie zakończył swoje życie prymas Stefan Wyszyński.

Podczas lekcji historii dotyczących trudnego wieku XX uczniowie klasy 8a poznawali dzieło tych, którzy trwali przy Bogu i Ojczyźnie. Poruszana tematyka zainspirowała młodzież naszej szkoły do realizacji projektu edukacyjnego o Papieżu Polaku i Prymasie Tysiąclecia. W trakcie jego realizacji uczniowie odkryli wiele ciekawych momentów związanych z tymi niezwykłymi postaciami. W swoich pracach podkreślali niezwykłą i głęboką przyjaźń, jaka ich łączyła. Pisali o ogromnym szacunku i spotkaniach pełnych wzruszających gestów. Prezentując efekty swojej pracy, młodzież wielokrotnie podkreślała, że byli wielkimi nauczycielami narodu i wspierali Polaków w najtrudniejszych chwilach historii naszej Ojczyzny. Jednocześnie byli głosicielami uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mężami stanu. Występowali w imieniu Ojczyzny, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i obrony polskiej kultury. Wolność była dla Nich priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej. W dzisiejszych trudnych czasach warto pamiętać o dziele tych Wielkich Polaków.

Poniżej prezentujemy efekty realizowanego projektu edukacyjnego o Papieżu Polaku i Prymasie Tysiąclecia.